Sort by:
552 products
552 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 215mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 160g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/sakai-kikumori-vg10-gyuto-210mm-dark-maple');
});">
Sakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
£482.00 GBP
Unit price perSakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
£482.00 GBP
Unit price per {
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/sakai-kikumori-white-2-kurouchi-kiritsuke-sujihiki-300mm-dark-maple');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 229mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/sakai-kikumori-x-nakagwa-seiun-vg10-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 234mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/Synthetic Turquoise |
| HRC: | ∼63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/satoshi-nakagawa-ginsan-tsuchime-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 337mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | AUS8 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/seki-souma-formerly-fkm-gyuto-210mm');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
