Tadafusa
Sort by:
35 products
35 products
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 225g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.6mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Weight: | 97g |
| Blade Height: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 156g |
| Blade Height: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Bread Knife |
| Blade Length: | 236mm |
| Overall Length: | 375mm |
| Weight: | 120g |
| Blade Height: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Oval Walnut |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 125mm |
| Overall Length: | 235mm |
| Weight: | 50g |
| Blade Height: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Oval Walnut |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 147g |
| Blade Height: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Ebony Bolster |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 125mm |
| Overall Length: | 235mm |
| Weight: | 50g |
| Blade Height: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Ebony Bolster |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 126g |
| Blade Height: | 42mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Ebony Bolster |
| HRC: | ~60 |
Knife Information
Tadafusa manufacture their knives in the city of Sanjo, well known across Japan as the ‘town of blacksmiths’. The likes of Yoshikane, Hinoura, and Kawamura all hail from the same city. Tadafusa was founded in 1948 by Sone Torasaburo, who began making sickles, knives, and other bladed tools using traditional forging methods, but then began to specialise in kitchen knives, which has culminated in the immaculate pieces you see here.
Best paired with a camellia oil, wooden saya and a 1000/6000 whetstone
This knife is great for:
✅ Those wanting a fairly easy knife to maintain, but don't mind carbon steel maintenance
✅ Those who like slightly thicker and heavier knives with comfy western style handles
✅ Pinch grip cutters
✅ Larger cutting (larger meats etc)
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 397mm |
| Weight: | 215g |
| Blade Height: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/stainless clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 425mm |
| Weight: | 143g |
| Blade Height @ Heel: | 36mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Nashiji Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 248mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 153g |
| Blade Height @ Heel: | 34mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SLD Core, Kurouchi Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~62-63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
