Sort by:
324 products
324 products
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
£349.00 GBP
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
£349.00 GBP
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core Carbon Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon oak |
| HRC: | 63 |
170mm Blue Super Core, Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 134g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 298g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Tsuchime Soft Iron Clad |
| HRC: | ~62 |
| Handle: | Octagon Wenge W/Black Horn |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Height @ Heel: | 30mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka 165mm & 120mm |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
