Sort by:
552 products
552 products
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
£343.00 GBP
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
£343.00 GBP
Unit price per
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji SS Clad Kiritsuke 210mm - Ebony
£362.00 GBP
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji SS Clad Kiritsuke 210mm - Ebony
£362.00 GBP
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 214mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Nashiji Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 244mm |
| Overall Length: | 399mm |
| Weight: | 213g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | White 2 core, Nashiji Stainless Clad |
| Handle Material: | Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 174g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Tsuchime Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 174g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Tsuchime Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 142g |
| Blade Height @ Heel: | 45.5mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood/Red Pakka |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood/Red Pakka |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 215mm |
| Overall Length: | 338mm |
| Weight: | 162g |
| Blade Height @ Heel: | 45.5mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Western Red Pakka Wood |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Burmese Rosewood, Mosaic Pins |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 363mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Snakewood |
| HRC: | ~61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
