-
Shop Knives{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
-
Brands/Blacksmiths{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
- Ashi Hamono
- Blenheim Forge
- CCK
- Fujiwara Kanefusa FKM (Seki Souma)
- HADO
- Hajimaru
- Hatsukokoro
- Higonokami (Folding Knife)
- Hinoura Hamono
- Kajibee
- Kataoka
- Kei Kobayashi
- Kisuke
- Kyohei Shindou
- Leszek Sikon
- Masakage
- Masamoto Sohonten
- Masutani
- Matsubara Hamono
- Morihei
- Naohito Myojin
- Naoki Mazaki
- Nigara Hamono
- Okeya
- Sakai Kikumori
- Sakai Takayuki
- Shigefusa
- Shigeki Tanaka
- Satoshi Nakagawa
- Seido
- Shiro Kamo
- Shizu Hamono
- Shoichi Hashimoto
- Suncraft
- Tadafusa
- Tadokoro Hamono
- Takamura
- Takayuki Shibata
- Takeshi Saji
- Tetsujin Hamono
- Tojiro
- Toshihiro Wakui
- Tsunehisa
- Yoshikane
- Yoshimi Kato
- Yu Kurosaki
-
Knife Types{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
- Bread Knives
- Bunka (General Purpose)
- Cleaver (General Purpose)
- Deba (Fish - Single Bevel)
- Gyuto (General Purpose)
- Higonokami (Folding Knife)
- Honesuki (Poultry - Single Bevel)
- Honyaki
- Kiritsuke (General Purpose)
- Nakiri (Vegetables)
- Petty (Utility)
- Santoku (General Purpose)
- Steak/Table Knives
- Sujihiki (Protein - Double Bevel)
- Yanagiba (Protein - Single Bevel)
- Specialty
-
Steel Types{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
-
Budget{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
Knife Sets{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >Sharpening Gear{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >-
By Brand
-
Finishing{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
Accessories{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >Homewares{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" > -
- Log in
-
My cart0
Japanese Bunka Knives
Discover the versatility of the Bunka knife in our premium collection. The Bunka knife, a Japanese-style utility knife and the new-age variant of the Santoku, seamlessly blends the best features of a chef's knife and a Nakiri, making it a true all-rounder in the kitchen. With its curved blade, angled “K-Tip”, and subtle belly, the Bunka knife excels at slicing, chopping, and mincing a wide range of ingredients with precision and control.
Sort by:
155 products
155 products
165mm VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Snakewood |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Snakewood |
| HRC: | ~61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
