Sort by:
155 products
155 products
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 185mm |
| Overall Length: | 325mm |
| Weight: | 154g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | .6mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
174mm Blue 2 Core w/Soft Iron Kurouchi Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 174mm |
| Overall Length: | 325mm |
| Weight: | 186g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | .6mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | 62 |
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165 - Double Blonde
£374.00 GBP
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165 - Double Blonde
£374.00 GBP
Unit price per165mm Blue Super Core, Carbon Kurouchi Nashiji Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 156g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.4mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Carbon Kurouchi Nashiji Clad |
| HRC: | 63-64 |
| Handle: | Octagon Mausoleum w/Blonde Buffalo Horn |
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
£406.00 GBP
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
£406.00 GBP
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Bunka 180mm - Dark Maple
£527.00 GBP
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Bunka 180mm - Dark Maple
£527.00 GBP
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Santoku 180mm - Carbon Fibre
£527.00 GBP
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Santoku 180mm - Carbon Fibre
£527.00 GBP
Unit price per170mm SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 181g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus |
| Handle: | Octagon Ebony |
Hatsukokoro x Nakagawa Blue 1 Migaki Bunka 180mm - Dark Carbon Fibre (Seconds)
£292.00 GBP
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa Blue 1 Migaki Bunka 180mm - Dark Carbon Fibre (Seconds)
£292.00 GBP
Unit price perSpecifications
| Style: | Bunka |
| Weight: | 160g |
| Blade Length: | 168mm |
| Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Thickness @ 1cm From Tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Shirogami Carbon Steel Core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagonal Dark Maple |
| HRC: | 63 |
165mm SG2 Core, Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 134g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagonal Pakkawood |
| HRC: | ~64 |
165mm Blue 2 Core Carbon Clad, Kurouchi Finish Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core Carbon Clad, Kurouchi Finish |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 320mm |
| Weight: | 120g |
| Blade Height @ Heel: | 42mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| HRC: | ~63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
