Sort by:
155 products
155 products
170mm Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 122g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
180mm Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 122g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
165mm Shirogami 1 Core, Soft Iron Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 170g |
| Blade Height @ Heel: | 54mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 Core, Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
167mm White 2 Core Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Weight: | 182g |
| Blade Height: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.7mm |
| Blade Material: | White 2 Core Stainless Clad, (Reactive, Read More) |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
| HRC: | ~61-62 |
Specifications
| Style: | Hakata |
| Blade Length: | 185mm |
| Overall Length: | 255mm |
| Weight: | 187g |
| Blade Height: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.2mm |
| Blade Material: | White 2 Core Stainless Clad, (Reactive, Read More) |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
| HRC: | ~61-62 |
170mm SG2 Core, Stainless Kasumi Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | ~63 |
| Handle Material: |
Octagon Ebony |
170mm SG2 Core, Stainless Kasumi Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | ~63 |
| Handle Material: |
Octagon Ebony |
167mm Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: |
Kiritsuke Nakiri/Tall Bunka |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 307mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~175mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | ~175g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Custom Western Maple Burl |
| HRC: | ∼63-64 |
Specifications
*All knives in this batch have a small machi gap for added pinch grip comfort*
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 175mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Height @ Heel: | 48mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 146g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
170mm SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Height @ Heel: | 48mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
170mm SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Kiritsuke Nakiri/Tall Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
168mm VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 168mm |
| Overall Length: | 312mm |
| Height @ Heel: | 48.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 158g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
