Sort by:
404 products
404 products
Product Information
Produced by Tetsu Kasuya, Asia first winner of the World Brewers Cup in 2016. This black cupping bowl obscures the color so that you can discover what really tastes best, without being swayed by appearances.
Colour: Black
Width: 14 cm
Height: 12 cm
Diameter: 10.2 cm
Capacity: 1-4 cups
Weight: 0.4kg
Material: Porcelain dripper. Polypropylene measuring spoon
Full instructions: https://global.hario.com/product/KDC-02-B.pdf
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Weight: | 63g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
Sakai Takayuki Kurokage Burnt Oak 3 Knife Set - 1000/3000 Whetstone
Sakai Takayuki Kurokage Burnt Oak 3 Knife Set - 1000/3000 Whetstone
165mm VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Product Information
A dripper that can brew coffee in a single pour. This dripper lacks internal ribbing, so paper filters stick to it as coffee flows down the star-shaped grooves to slowly brew. You can also remove the holder to place just the dripper on a stand to brew.
Colour: White
Width: 14.3 cm
Height: 9.5 cm
Diameter: 11.7 cm
Capacity: for 1-2 cups
Weight: 0.3kg
Material: Ceramic body & Polypropylene holder.
Full instructions: https://www.hario.com/product/VDMU-02_porcelain.pdf
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 173mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 101g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Bread Knife |
| Blade Length: | 236mm |
| Overall Length: | 375mm |
| Weight: | 120g |
| Blade Height: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Oval Walnut |
| HRC: | ~60 |
If you asked: "Give me a stone that isn't too soft, isn't too hard, has great feedback, is splash and go, and has its own base but won't cost me an arm and a leg,", we're reaching for the Shapton Kuromaku every time.
Somewhat reminiscent of the Chosera (albeit with a slightly thinner stone), the Kuromaku are a splash and go dream. Softer than the Glass HR, harder than Suehiro Cerax, they represent excellent value.
Grit: #120 Very Coarse (Only for larger repairs)
Weight:
Dimensions:
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Boning |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
