Sort by:
Ashi Hamono x Sakai Kikumori Swedish Stainless Gyuto 240mm - Ebony Turquoise
£260.00 GBP
Unit price perAshi Hamono x Sakai Kikumori Swedish Stainless Gyuto 240mm - Ebony Turquoise
£260.00 GBP
Unit price perThe 65mm wide Chiba Mandoline come in 3 colours and are the perfect choice for streamlined kitchen prep. Designed and made in Japan, the mandoline offers a slicer and a julienne, complete with safety guard.
Hajimaru translates to "Begin" or to "Start", and it's a fitting name for these Japanese knives that were designed to be the perfect entry point into upgrading your knives at home. They are well constructed from tried and tested materials like Ginsan and VG10, all crafted in the Seki area, are easy to maintain (and to gift) and won't break the bank.
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 142g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagonal Pakkawood |
| HRC: | ~64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
