Sort by:
92 products
92 products
Specifications
| Style: | Kiritsuke Petty |
| Blade Length: | 144mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 197mm |
| Overall Length: | 349mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 184g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 292g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Custom Western Turquoise w/Mosaic Pins |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 375mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 292g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Custom Western Turquoise w/Mosaic Pins |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
170mm SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Kiritsuke Nakiri/Tall Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 208mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 182g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Height @ Heel: | 54mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Weight: | 222g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 196mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 42mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 163grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Ebony w/Black Buffalo Horn |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 44mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.4mm |
| Weight: | 182grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Ebony w/Black Buffalo Horn |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 196mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 41mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 184grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Nashiji Clad |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Sakai Kikumori OHS SG2 Damascus Extra Tall Kiritsuke Gyuto 210mm - Burnt Oak
£357.00 GBP
Unit price perSakai Kikumori OHS SG2 Damascus Extra Tall Kiritsuke Gyuto 210mm - Burnt Oak
£357.00 GBP
Unit price perSakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
£485.00 GBP
Unit price perSakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
£485.00 GBP
Unit price perSpecifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 195mm |
| Overall Length: | 337mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 133g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood/Pakka |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 195mm |
| Overall Length: | 337mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 133g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood/Pakka |
| HRC: | ~63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
