Sort by:
552 products
552 products
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/hado-shiosai-urushi-sg2-ko-bunka-135mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 193mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 182g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/sakai-kikumori-kikuzuki-kuro-gyuto-210mm');
});">
Yoshikazu Ikeda White 1 Honyaki Kachikaeshi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
£2,222.00 GBP
Unit price perYoshikazu Ikeda White 1 Honyaki Kachikaeshi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
£2,222.00 GBP
Unit price per {
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/yoshikazu-ikeda-white-1-honyaki-kachikaeshi-gyuto-210mm-dark-carbon-fibre');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 209g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/hatsukokoro-kumokage-blue-2-kurouchi-damascus-gyuto-240mm');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
