Sort by:
552 products
552 products
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Carbon Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | |
| Blade Length: | |
| Overall Length: | |
| Weight: | |
| Blade Height @ Heel: | |
| Bevel: | |
| Spine Thickness @ Heel: | |
| Spine Thickness @ Mid: | |
| Blade Material: | |
| HRC: | |
| Handle Material: |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 189g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 61 |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 189g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 61 |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 211g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
Bundle contains Gyuto 21cm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards & Yoshoku Whetstone
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone & Honing Rod
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 184g |
| Blade Height @ Heel: | 44mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 197g |
| Blade Height @ Heel: | 44mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 241g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone, Honing Rod & Habitat Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 150mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone, Honing Rod & Porter 5 Pocket PVC Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | AUS8, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
