Sort by:
552 products
552 products
Specifications
| Style: | Kiritsuke Petty |
| Blade Length: | 144mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62 |
Specifications
*All knives in this batch have a small machi gap for added pinch grip comfort*
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 158g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 222mm |
| Overall Length: | 379mm |
| Height @ Heel: | 48mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Weight: | 213g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 193g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 230mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 272g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Solid Turquoise Western w/ Mosaic Pins |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 197mm |
| Overall Length: | 349mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 184g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 160g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Height @ Heel: | 48.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Weight: | 229g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: |
Western Burmese Rosewood, Mosaic Pins |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 204mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 48mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 268g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Custom Western Turquoise w/Mosaic Pins |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 230mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 184g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 288g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Custom Western Turquoise w/Mosaic Pins |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 292g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Custom Western Turquoise w/Mosaic Pins |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 375mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 292g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Custom Western Turquoise w/Mosaic Pins |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Gyuto |
| Blade Length: | 230mm |
| Overall Length: | 390mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 229g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
170mm SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Kiritsuke Nakiri/Tall Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Raindrop Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 150m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 150mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 206mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 49.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 181g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 208mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 182g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Height @ Heel: | 54mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Weight: | 222g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
