Sort by:
173 products
173 products
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Height @ Heel: | 54mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Weight: | 222g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 298mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
175mm VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 175mm |
| Overall Length: | 312mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 164g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 215mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 160g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 229mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Sakai Takayuki Kurokage Dark Carbon Fibre 3 Knife Set With Magnetic Strip
Sakai Takayuki Kurokage Dark Carbon Fibre 3 Knife Set With Magnetic Strip
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Weight: | 150grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dark Carbon Fiber |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Weight: | 150grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 200mm |
| Weight: | 168g |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 250mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Height @ Heel: | 37mm |
| Spine Thickness: | 1.8mm |
| Weight: | 138g |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: | Gyuto 210mm, Bunka 165mm & Petty 150mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | ~61 |
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Sandalwood
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Sandalwood
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
