Sort by:
552 products
552 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 300mm |
| Weight: | 133g |
| Blade Height @ Heel: | 42mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | VG10, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/masutani-kokuryu-vg10-gyuto-180mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 300mm |
| Weight: | 133g |
| Blade Height @ Heel: | 42mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | VG10, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/masutani-kokuryu-vg10-gyuto-180mm-black-western');
});">
Specifications
| Style: | Kiritsuke Sujihiki |
| Blade Length: | 300mm |
| Overall Length: | 455mm |
| Weight: | 207g |
| Blade Height @ Heel: | 42mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/copy-of-matsubara-hamono-blue-2-kiritsuke-sujihiki-270mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 184g |
| Blade Height @ Heel: | 59mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/ Maple Bolster |
| HRC: | ~62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/matsubara-hamono-blue-2-tsuchime-gyuto-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 390mm |
| Weight: | 179g |
| Blade Height @ Heel: | 58mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/matsubara-hamono-blue-2-tsuchime-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 212g |
| Blade Height @ Heel: | 55mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 Core, Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/matsubara-hamono-white-1-kurouchi-gyuto-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 390mm |
| Weight: | 205g |
| Blade Height @ Heel: | 60mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | White 1 Core, Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/matsubara-hamono-white-1-kurouchi-gyuto-210mm-1');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 220mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.4mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Octagon Dark Maple |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/mazaki-white-2-nashiji-gyuto-210mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 248mm |
| Overall Length: | 410mm |
| Height @ Heel: | 53mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Weight: | 245g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Octagon Dark Maple |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/mazaki-white-2-nashiji-gyuto-240mm-maple');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 279mm |
| Overall Length: | 440mm |
| Height @ Heel: | 57mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.8mm |
| Weight: | 268g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Octagon Maple |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/mazaki-white-2-nashiji-gyuto-270mm-maple');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
