Sort by:
175 products
175 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 27mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.3mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: |
Dyed Maple Octagon |
| HRC: |
∼62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/satoshi-nakagawa-ginsan-tsuchime-petty-150mm-turquoise');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 298g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Tsuchime Soft Iron Clad |
| HRC: | ~62 |
| Handle: | Octagon Wenge W/Black Horn |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hatsukokoro-shirasagi-blue-2-tsuchime-honesuki-150mm');
});">
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hado-shiosai-urushi-sg2-ko-bunka-135mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 193mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 182g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-kikuzuki-kuro-gyuto-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 209g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hatsukokoro-kumokage-blue-2-kurouchi-damascus-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 262g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7.4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Oval Magnolia |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kanechika-saku-white-3-deba-180mm');
});">
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hado-shiosai-urushi-sg2-kiritsuke-gyuto-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 156g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.5mm |
| Blade Material: | SG2 Powder Stainless Steel, Stainless Clad |
| Handle Material: | Western Wine Red Pakka Wood |
| HRC: | ~63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/takamura-migaki-sg2-gyuto-210mm');
});">
130mm White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Ko-Bunka |
| Blade Length: | ~130mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Weight: | 132g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hado-sumi-ko-bunka-135mm-1');
});">
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hado-shiosai-urushi-sg2-bunka-180mm');
});">
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hado-shiosai-sg2-bunka-180mm');
});">
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | Ginsan w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hado-shiosai-sg2-kiritsuke-210mm');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
